Mfr # EQ7-4600-C | Wright’s # TEC EQ7-4600-C
VFD Drive, 460V, 600HP, 3PH, 740A
Contact Us For Pricing
Product Information
Brand Teco-Westinghouse
Mfr # EQ7-4600-C
Wright's # TEC EQ7-4600-C
Specifications
HP 600 HP
HP2 600 HP
kW 447.43kW
Phase 3
Rated Current 740
Rated Voltage 460V
Description
Features and Benefits
State-of-the-art engineering and robust, best-in-class performance.
Control Features
• Four selectable control modes – Volts/Hertz, Dynamic Torque, Sensorless Vector, Closed Loop Vector
• Provides drive solutions for today’s demanding motor-driven machinery
Advanced Speed and Torque Control Capabilities
• High levels of torque boost attainable
• Power loss ride through
• Torque limit adjustable features
Advanced Tuning Features
• High level of detail and information regarding applied motors
• Motor types range from variable torque to full flux vector motors
PID Loop Control Features
• Process or Dancer control
• Loss of feedback deTECtion
• Sleep-wake mode
• High and low feedback alarms
• Wide variety of process set point signals to choose from
Closed Loop Speed Control
• 100 Hz speed loop bandwidth
• Full-quadrature encoder feedback with marker pulse
• Range: 20–60,000 counts/revolution
• Loss of encoder signal deTECtion with alternative operation selection
• PI speed loop with adjustable gains and notch filtering
Extensive Input/Output Capabilities
• Forward and Reverse inputs plus seven assignable digital inputs
• Over 50 settings available; each assignable as normally open or normally closed state
• Three analog inputs: 0 to ±10V or 0 to 10V, 4 to 20 mA, 0 to ±10V signals
• Two analog outputs: selectable as 0 to 10V or 4 to 20 mA output, scaling, plus over a dozen configuration choices such as output frequency, current, voltage, torque, plus more